Na tej stronie zamieszczamy wpisy z inspiracjami dla nauczycieli. Dzielimy się z Tobą pomysłami, doświadczeniami i materiałami. Zostaw nam swój komentarz. Napisz też do nas jeśli chcesz, by pojawiły się tutaj wpisy o określonej tematyce – skorzystaj z zakładki kontakt.
Zobacz bibliografię i netografię, którą wykorzystujemy podczas przygotowania i realizacji naszych szkoleń oraz dział recenzje i polecenia, w którym polecamy książki, filmy, publikacje o edukacji i rozwoju osobistym.

Świątecznie, od serca, (s)pod ręką(i) – dla małych i dużych, w szkole i w domu
We wrześniu podzieliliśmy się z Wami „rysowanymi” inspiracjami, które mogliście wykorzystać na rozpoczęcie roku szkolnego z Waszymi uczniami. Dziś mamy dla Was kilka „rysowanych” pomysłów do wykorzystania w przedświątecznym czasie, które powstały podczas zajęć z Gabrielą Borowczyk na Facebookowej grupie FLIPOWANIE® i facylitacja graficzna.

Nie(d)oceniona praca zespołowa
O pracy w grupie/zespole każdy ma swoje zdanie. Czasem bardzo dobre, bo jak mówi neurodydaktyka to jeden z efektywniejszych sposobów na uczenie się, a czasem złe, bo praca w grupie często bardziej dezorganizuje zajęcia/lekcję niż pomaga w osiąganiu celów i nauce.

Inspiracje na początek roku szkolnego
Początek roku szkolnego 2020/2021 jest szczególny. Wielu nauczycieli i uczniów nie widziało się dłuższy czas niż tylko okres wakacji. Wiele osób przychodzi do szkoły z obawami. Chcemy dać Wam kilka inspiracji, które pomogą zbudować relacje i zaufanie oraz pozytywne nastawienie wobec nadchodzących wyzwań.

MBSR – od ciekawości do uważności
Uważność – J. Kabat-Zinn definiuje ją jako szczególny rodzaj uwagi: świadomej, skierowanej na obecną chwilę i nieosądzającej. Z tym nieosądzaniem w życiu codziennym jest chyba najtrudniej. Niemalże „zawsze, wszędzie i wszystkim” nawykowo już (szkolnie?) próbujemy wystawić ocenę i przyłożyć do wzorca. Choćby tylko po to, żeby taki nawyk zminimalizować warto praktykować uważność.

Pytania na podsumowanie pracy
Pytania są pomocne w budowaniu autorefleksji. Poznaj pytania, które pomogą podsumować jakiś okres pracy (np. rok szkolny). Możesz je postawić sobie, swoim uczniom, współpracownikom. Pytania zostały podzielone na 5 kategorii i poprzedzone praktycznymi wskazówkami co do ich stosowania.

Quiver – rozszerzona rzeczywistość
Quiver łączy technologię z tradycyjnymi kolorowankami. Pomalowane kredkami obrazki aplikacja ożywia i nadaje im trójwymiarowe kształty. Wiele kolorowanek posiada dodatkowe funkcje uruchamiane w aplikacji, np. podskakiwanie krówki, obsługa wozu strażackiego, podświetlanie elementów komórki zwierzęcej. I wiele więcej…

Sprytny schowek!
Jak często zdarza się, że chcesz raz jeszcze wkleić element, który skopiowałeś wcześniej, ale nie możesz, bo został usunięty ze schowka po skopiowaniu kolejnych elementów? Zobacz, jak sprawić, by elementy w schowku zapisywały się, a nawet by były dostępne na innych Twoich urządzeniach. Kolejny odcinek z cyklu “Triki i myki Windows 10”

Dwa okna na ekranie – to proste!
Chcesz widzieć na ekranie dwie karty przeglądarki lub dwa okna aplikacji obok siebie? Nic prostszego! Sprawdź jak to zrobić w kolejnym odcinku cyklu “Triki i myki Windows 10”

Wycinek i szkic, czyli zaawansowane zrzuty ekranu
W cyklu “Triki i myki Windows 10” poznaj narzędzie Wycinek i szkic, dzięki któremu wytniesz dowolny fragment z obrazu wyświetlanego na ekranie Twojego komputera oraz opatrzysz go własnymi adnotacjami.

Miejsce dobrych myśli
Zaproponuj swoim uczniom rodzinny projekt budowania dobrych relacji, który sprawdzi się w czasie epidemii i po jej zakończeniu. Pomóż im w rozwijaniu i wzmacnianiu poczucia własnej wartości.

Jak uczyć zdalnie
Zasady zdalnego uczenia w kilku prostych punktach. Dzięki nim możesz udoskonalić swoje zajęcia online z uczniami.

Zasady udziału w zajęciach online
Zasady, które możesz przekazać swoim uczniom. Sprawdzą się także w odniesieniu do dorosłych. Możesz pobrać je w PDF

Przywództwo edukacyjne i procesowe wspomaganie
Wirtualna tablica (Padlet), na której zostały przypięte różnorodne materiały z zakresu przywództwa edukacyjnego oraz procesowego wspomagania pracy szkoły/przedszkola.

Ucz się słówek z Wordbit
WordBit “zmusi” Cię do uczenia się słówek. Może działać w trybie blokady ekranu. Zanim odblokujesz ekran, zobaczysz słówko do nauczenia się.

Inspiracje edukacyjne
Propozycje książek, linki do filmów, materiały… Wirtualna tablica (Padlet) z inspiracjami.

Legalne korzystanie z zasobów sieci
Wykorzystujesz w swojej pracy zasoby znalezione w Internecie? Skąd wiesz, że możesz z nich legalnie skorzystać?

Uczenie się przez doświadczenie – cykl Kolba
Kompetencje kluczowe to zestaw wiedzy, umiejętności, postaw niezbędnych do funkcjonowania w zglobalizowanym i zmieniającym się gwałtownie świecie.

Trudne zachowania uczniów
Na kogo masz największy wpływ w trudnej sytuacji? Na siebie! Zobacz 3 obszary, nad którymi możesz pracować, by lepiej wpływać na zachowania swoich uczniów.

Mentimeter – głosowanie, zbieranie opinii
Szybkie głosowanie? Zbieranie opinii? Wyniki w formie efektownej chmury słów lub animowanych wykresów? – Tak! – odpowiada Mentimeter
Podoba Ci się ta strona?
Podziel się nią poprzez portal społecznościowy lub wyślij link znajomemu