Opublikowano 12 komentarzy

Mentimeter – głosowanie, zbieranie opinii

Mentimeter oferuje kilka rodzajów prezentacji pozwalających na szybkie badanie opinii (np. uczniów, uczestników spotkania, szkolenia itp.) Jednym z najbardziej efektownych jest tworzenie chmury słów. Po przygotowaniu i uruchomieniu prezentacji przez prowadzącego uczestnicy mogą wpisywać swoje słowa korzystając ze smartfonów, tabletów lub komputerów z dostępem do internetu. Wpisywane słowa tworzą chmurę: im częściej wpisywane słowo, tym większy jest jego rozmiar w chmurze.

Jak zebrać opnie, by wyświetliły się w formie chmury słów?

Instrukcja w 9 krokach z grafiką:

 1. Zaloguj się do Mentimeter – https://www.mentimeter.com
 2. Utwórz nową prezentację – „New presentation” – i nadaj jej nazwę
 3. W zakładce „Type” wybierz opcję „Word Cloud”
 4. Po otwarciu zakładki „Content”:
  • 4.1. Wpisz swoje pytanie/polecenie do uczestników – „Your question” – możesz też wstawić obraz
  • 4.2. Jeśli chcesz możesz dodać dłuższy opis klikając na „Add a longer description”- niewidoczny na wyświetlanym slajdzie (p. 7), ale widoczny na urządzeniach uczestników (p. 8)
  • 4.3. Zdecyduj ile słów mają podać uczestnicy – „Entries per voter”
  • 4.4. Zdecyduj, czy z jednego urządzenia można dokonywać wpisów więcej niż jeden raz (przydatne, jeśli niektórzy uczestnicy nie mogą skorzystać z własnych urządzeń i korzystają z uprzejmości innych) – „Allow audience to submit more than once”
 5. Twoja prezentacja zapisuje się automatycznie
 6. Uruchomienie prezentacji odbywa się poprzez wybranie przycisku „Present”
 7. Na Twoim ekranie (np. wyświetlanym z projektora) pojawi się slajd Twojej prezentacji, a nad nim wskazówki dla uczestników (strona internetowa i kod przypisany do Twojej prezentacji)
 8. Po wejściu na podaną stronę i wpisaniu kodu uczestnicy zobaczą na swoich urządzeniach Twoje pytanie (obraz i opis) oraz pola do wpisania słów (liczba pól zależy od tego, co określiłeś w p. 4.3)
 9. Uczestnicy wysyłają swoje słowa przez naciśnięcie przycisku „Submit”
Poniżej znajdziesz link do pobrania pliku PDF z powyższą instrukcją.
 
Wybierając „chmurę słów” jako formę prezentacji zebranych odpowiedzi, sformułuj pytanie do respondentów tak, aby można było na nie odpowiedzieć jednym słowem.  W przeciwnym razie efekt powiększania się słów, które padły wielokrotnie, będzie trudny do uzyskania.
 
W bezpłatnej wersji Mentimeter oferuje ograniczoną liczbę pytań, które możesz zadać respondentom. Jednak nawet taka wersja jest bardzo użyteczna do prowadzenia prostych badań. Spróbuj!
Przykładowe wyniki (w głosowaniu wzięło udział 16 osób)

Oprócz chmury słów Mentimeter oferuje inne formy zbierania i prezentacji głosów i opinii, których wyniki pokazują się natychmiast na ekranie. Zasada ich tworzenia jest podobna do opisanej wcześniej „chmury słów”. Są to np.:

 • wielokrotny wybór
 • wybór obrazka
 • suwaki ze skalami (polecam!)
 • rankingowanie odpowiedzi
 • przydzielanie 100 punktów
 • odpowiedzi otwarte
 • proste quizy

Mentimeter jest ciągle rozwijany. Pojawiają się nowe opcje i zmieniany jest wygląd strony, stąd grafiki w mojej instrukcji mogą nieznacznie różnić się od tego, co zobaczysz na stronie. Jest to jednak na tyle intuicyjne narzędzie, że z jego obsługą poradzi sobie bez problemu nawet niezbyt zaawansowany użytkownik.

Materiały do pobrania, linki

Instrukcja

Jak zebrać wyniki w "chmurę słów"

Instrukcja

plik w formacie PDF
Pobierz

Mentimeter

Narzędzie do interaktywnych prezentacji

Mentimeter

strona główna
Przejdź

Podoba Ci się ten wpis?

Podziel się nim poprzez portal społecznościowy lub wyślij link znajomemu

creative

Wróć do bloga z inspiracjami

Jeśli szukasz więcej inspiracji przejdź do naszego bloga.

12 komentarzy do “Mentimeter – głosowanie, zbieranie opinii

 1. […] Osoby, korzystające z nowych technologii nie powinny mieć problemu z obsługą narzędzia. Mniej wprawni mogą skorzystać z instrukcji, które można znaleźć w sieci (np. tutaj). […]

  1. Dziękuję za wskazanie naszego bloga jako źródła wskazówek do pracy nauczycieli!

 2. Dzień dobry
  Jak otworzyć pytanie do głosowania?

  1. Są przynajmniej dwa sposoby:
   1. W gotowej prezentacji klikamy przycisk PRESENT (proszę zobaczyć od 6 kroku instrukcji)
   2. Obecnie dodano w Mentimeterze możliwość skopiowania linku: obok przycisku PRESENT pojawił się przycisk SHARE. Po jego wybraniu pojawi się okno, w którym możemy skopiować link do głosowania (Voting link). Ten link możemy przesłać uczestnikom. Dzięki temu mogą brać udział w głosowaniu bez konieczności wpisywania kodu.

 3. Witam. Czy dostęp do aplikacji mentimeter mogę kupić w Polsce aby faktura była w pln?

  1. Niestety nie mam wiedzy na ten temat. Czasami zdarza się, że jakaś polska firma oferuje licencje na zagraniczne programy (np. aplikację ZOOM). Nie wiem jednak czy jest tak w przypadku Mentimetera. Na początek proponuję wykorzystanie opcji bezpłatnych, żeby sprawdzić czy nie będą one wystarczające.

 4. Jakie ograniczenia ma wersja free? 🙂

  1. Tutaj są szczegóły płatnych i bezpłatnych wersji: https://www.mentimeter.com/plans
   Generalnie ograniczenie jest do 2 pytań na prezentację i 5 slajdów quizowych na prezentację.

 5. Cześć, czy ktoś posiada informację czy w głosowaniu może wziąć udział 700 osób? Czy są jakieś ograniczenia liczbowe co do użytkowników? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. 🙂

  1. Ciekawe pytanie 🙂
   Sprawdziłem w opisie planów cenowych i znalazłem takie informacje w wersji bezpłatnej (płatne uwzględniają możliwości bezpłatnej):
   + Unlimited audience
   + Unlimited presentations
   + Up to 2 question slides
   + Up to 5 quiz slides
   Z pierwszego zapisu wynika, że nie ma ograniczenia co do liczby głosujących. Kiedyś korzystaliśmy z chmury słów na konferencji przy ok. 250 osobach i wyszło świetnie. Pamiętajcie tylko, żeby sformułować pytanie tak, by można było odpowiadać jednym słowem. Wtedy chmura wychodzi super! 🙂
   Opisy planów cenowych: https://www.mentimeter.com/plans

   1. Super! Dzięki wielkie za szybką odpowiedź!
    Pozdrowienia 🙂

    1. Pani Agato, czy konferencja się już odbyła? Jestem ciekaw jak Wam poszło głosowanie przy 700 osobach. Proszę dać znać 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.