Przejdź do treści

Recenzje i polecenia

Na skróty

Zamieszczamy tu recenzje i polecenia interesujących książek, filmów, publikacji poświęconych edukacji i rozwojowi osobistemu. Dzielimy się naszymi subiektywnymi refleksjami i inspiracjami.

Zobacz bibliografię i netografię, którą wykorzystujemy podczas przygotowania i realizacji naszych szkoleń.

Lista alfabetyczna

Wpisy od najnowszych

książka i długopis

Siła komunikacji | Charles Duhigg

Zacznijmy od cytatu z książki: „Chodzi o pokazanie, że celem tej rozmowy nie jest zwycięstwo, ale zrozumienie”. Dlatego nie znajdziemy w tej książce licznych technik komunikacyjnych (czy też manipulacyjnych), dzięki którym moglibyśmy pokazać, kto tu jest górą lub sprowadzić oponenta do parteru. Zresztą w książce Duhigga nie ma mowy o oponencie a partnerze do rozmowy, z którym chcemy się właśnie porozumieć. Czy jest to więc książka, z której korzyść może odnieść nauczyciel prowadzący często trudne rozmowy z rodzicami uczniów?

Czytaj więcej »

O!cena w szkole | Gabriela Olszowska

Nie ukrywam, że książkę Gabrieli Olszowskiej czytałem z bardzo osobistej perspektywy. W czasie warsztatów o ocenianiu szkolnym nie raz zastanawiałem się, czy moje twierdzenia nie są zbyt radykalne. Oczywiście formułowałem je w oparciu o autorytety (Bolesław Niemierko) oraz przepisy prawa, tak jak je rozumiałem. Dlatego byłem niezmiernie ciekawy, czy znajdą one swoje potwierdzenie w książce Gabrieli Olszowskiej, niewątpliwie kolejnego autorytetu w dziedzinie pomiaru dydaktycznego. Podczas lektury okazało się, że w swoich opiniach bywam wręcz ostrożny w porównaniu z niektórymi stwierdzeniami autorki. I nie chodzi o to, że Gabriela Olszowska stara się być radykalna, by przyciągnąć uwagę. Po prostu konsekwentnie odczytuje obowiązujące przepisy i wyciąga z nich konsekwentnie wnioski. Tylko tyle i aż tyle.

Czytaj więcej »

Model oceniania wspierającego uczenie się i rozwój | Dorota Pauluk

Książka Doroty Pauluk ma podtytuł: Konteksty praktyczne i teoretyczne. Jeśli chodzi o konteksty praktyczne, to nie wnoszą one wiele nowego do szkolnej codzienności nauczycieli, którzy stosują ocenianie kształtujące lub chociaż z nim się zetknęli. Z drugiej strony, jeśli nauczyciele chcieliby poszukać przewodników po praktyce oceniania wspierającego uczniów, to powinni sięgnąć po pozycje Danuty Sterny. Nie są to w najmniejszym stopniu zarzuty wobec Doroty Pauluk. Po prostu idee oceniania wspierającego uczniów od dawna są zakorzenione w wielu szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, a autorka dużo miejsca poświęca sytuacji szkolnictwa akademickiego w tym obszarze. Z jej rozważań można wnioskować, że na tym poziomie nauczania jest wiele do zrobienia w tym zakresie i szkicuje model oceniania, który mógłby sytuację zmienić.

Czytaj więcej »

Nowoczesne nauczanie | Jarosław Kordziński

Nie ukrywam, że brałem do ręki najnowszą książkę Jarosława Kordzińskiego z pewnym niepokojem z powodu jej tytułu: Nowoczesne nauczanie. Niemal już banałem jest przecież twierdzenie, że we współczesnej szkole chodzi o organizowanie procesu uczenia się, aby jego podmiotem był sam uczeń. Sam autor tak właśnie wyjaśnia nieco przewrotny tytuł swojej książki.

Czytaj więcej »

Selekcje | Mikołaj Marcela

Podtytuł książki Mikołaja Marceli można potraktować jako jej streszczenie: Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwo i świat. Autor stawia bardzo mocną tezę: Szkołę należy zlikwidować. Szkołę, ale nie edukację. I chodzi oczywiście o szkołę systemową. I chociaż ten postulat brzmi na pierwszy rzut oka paradoksalnie, to Marcela pokazuje absurdy sformalizowanej edukacji uniemożliwiające uczenie się. System klasowo-lekcyjny, który niemiłosiernie szatkuje na przedmioty coś, co stanowi nierozerwalną całość – rzeczywistość, w której żyjemy. Łączenie uczniów w klasy w oparciu o kryterium wieku, a nie stopień rozwoju, dojrzałości uczniów. Zamianę procesu uczenia się w proces ciągłego oceniania napędzający wyścig szczurów wspomagany testocentryzmem. To tylko kilka przykładów.

Czytaj więcej »

Sytuacja edukacyjna | Jac Jakubowski

Książka jest przeznaczona dla nauczycieli i edukatorów. Opowiada o tym dlaczego i jak tworzyć sytuacje, które można nazwać edukacyjnymi. Sytuacja edukacyjna to „dobrze zorganizowana, przemyślana, stworzona dla uczącego się rzeczywistość”, która sprzyja uczeniu się „całym sobą”. Takie spojrzenie na uczenie się jest zgodne z najnowszymi ustaleniami naukowców nt. tego, jak się uczymy najefektywniej.
Książka jest dostępna bezpłatnie w wersji elektronicznej.

Czytaj więcej »
sztuka feedbacku

Sztuka feedbacku… | Grzegorz Radłowski

Ta książka jest kierowana w zasadzie do środowiska biznesowego, ale pamiętamy jak ważna jest informacja zwrotna w pracy nauczyciela. Oczywiście są przygotowane wzory udzielania informacji zwrotnej specjalnie dla sytuacji szkolnych (tutaj przede wszystkim mam na myśli model informacji zwrotnej w ramach oceniania kształtującego). Publikacja, którą polecam jest o tyle ciekawa, że autor rozwija wątek informacji zwrotnej i pokazuje jej wielowymiarowość.

Czytaj więcej »

Uczyć (się) głębiej. Jak to zrobić na lekcji | McTighe J., Silver H. F.

„Mówi się, że nie ma głupich pytań. To oczywiście nieprawda (…) Ale okazuje się, że próba znalezienia precyzyjnej odpowiedzi na głupie pytanie może nas zaprowadzić w całkiem interesujące miejsca” to zdanie rozpoczyna książkę pt. What if? A co, gdyby? zawierającą naukowe odpowiedzi na hipotetyczne, często absurdalne i dziwne pytania. Jej autorem jest Randall Munroe fizyk, pracownik NASA (do 2006 r.)

Czytaj więcej »

„What if? A co, gdyby?” Randall Munroe

„Mówi się, że nie ma głupich pytań. To oczywiście nieprawda (…) Ale okazuje się, że próba znalezienia precyzyjnej odpowiedzi na głupie pytanie może nas zaprowadzić w całkiem interesujące miejsca” to zdanie rozpoczyna książkę pt. What if? A co, gdyby? zawierającą naukowe odpowiedzi na hipotetyczne, często absurdalne i dziwne pytania. Jej autorem jest Randall Munroe fizyk, pracownik NASA (do 2006 r.)

Czytaj więcej »

Podoba Ci się ta strona?

Podziel się nią poprzez portal społecznościowy lub wyślij link znajomemu