Sytuacja edukacyjna | Jac Jakubowski

Picture of Grzegorz Idziak

Grzegorz Idziak

Doświadczony trener, coach, superwizor, fan technologii. Obecnie dyrektor Percepti Edukacja.

Inne wpisy Grzegorza

Książka jest przeznaczona dla nauczycieli i edukatorów. Opowiada o tym dlaczego i jak tworzyć sytuacje, które można nazwać edukacyjnymi. Sytuacja edukacyjna to „dobrze zorganizowana, przemyślana, stworzona dla uczącego się rzeczywistość”, która sprzyja uczeniu się „całym sobą”. Takie spojrzenie na uczenie się jest zgodne z najnowszymi ustaleniami naukowców nt. tego, jak się uczymy najefektywniej.

 

W książce nie znajdziemy jakichś nowych odkryć i zaskakujących fajerwerków czy „magicznych sztuczek” edukacyjnych. Jednak dużą wartością tej książki jest uporządkowanie wiedzy nt. uczenia się w inny niż zazwyczaj spotykany sposób. 

Autor dużą wagę przykłada do wspólnotowego podejścia. Uczenie się odbywa się samodzielnie, ale nie samotnie. Podkreśla także rolę relacji. 

Kiedy pisze o osobie tworzącej sytuacje edukacyjne,  wyraźnie zaznacza, że bycie dobrym nauczycielem, to nie kwestia przypadku czy wyjątkowego daru, ale osiąganie mistrzostwa w tym zawodzie, to wynik długotrwałej pracy nad sobą w różnych obszarach rozwojowych. Szczególnie ważna jest tu kwestia samoświadomości.

W kontekście tworzenia sytuacji edukacyjnych na szczególną uwagę zasługuje wyszczególnienie czterech filarów sytuacji edukacyjnej. Są nimi:

  • poczucie bezpieczeństwa
  • poczucie sensu
  • podmiotowa aktywność
  • wspólnota

Kim jest autor?

Jacek „Jac” Jakubowski jest współwłaścicielem i superwizorem grupy TROP.  Sam pisze o sobie: „Jestem psychologiem, trenerem, coachem, konsultantem, czasem liderem. Profesjonalnym animatorem procesów rozwoju. Pomagam ludziom w przenoszeniu się z jednego stanu w drugi, a także w poszukiwaniu sensu, uczeniu się, zmienianiu stylu życia, przewodzeniu innym.” 
Więcej dowiesz się na stronie https://grupatrop.pl/o-nas/jacek-jakubowski/ 

Bezpłatny dostęp

Książka jest dostępna bezpłatnie w wersji elektronicznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *