Piotr Bachoński
Doświadczony trener, wieloletni nauczyciel i wicedyrektor szkoły. Obecnie zastępca dyrektora Percepti Edukacja.
Nie ukrywam, że brałem do ręki najnowszą książkę Jarosława Kordzińskiego z pewnym niepokojem z powodu jej tytułu: Nowoczesne nauczanie. Niemal już banałem jest przecież twierdzenie, że we współczesnej szkole chodzi o organizowanie procesu uczenia się, aby jego podmiotem był sam uczeń. Sam autor tak właśnie wyjaśnia nieco przewrotny tytuł swojej książki. W skrócie – nowoczesne nauczanie polega właśnie na tym, by stworzyć takie środowisko uczenia się, w którym uczeń będzie w coraz większym stopniu przejmował za nie odpowiedzialność. Będzie stawał się specjalistą nie tylko w tym obszarze, ale także w dziedzinie myślenia czy kreatywności. Co więcej książkę Kordzińskiego można potraktować jako kompendium wiedzy na temat uczenia się. Autor nie zaniedbuje żadnego obszaru. Od nawiązywania zdrowej relacji z uczniami, po rozwój zawodowy i osobisty nauczyciela.
Większy problem mam z odpowiedzią na pytanie, kto może odnieść największą korzyść z przeczytania Nowoczesnego nauczania. Doświadczeni nauczyciele rozumiejący sens swojej pracy tak jak autor, znajdą w niej raczej potwierdzenie swoich przemyśleń. Trzeba jednak przyznać, że Jarosław Kordziński oprócz obszarów dobrze rozpoznanych (choćby rozwój kreatywności) i tych, o których mówi się teraz dużo (myślenie krytyczne), porusza także te, które wydają się jeszcze zaniedbane (proksemika klasy szkolnej).
Nauczyciele o niezbyt długim stażu pracy lub nieco zagubieni wśród zmian mogą z kolei poczuć się nieco przytłoczeni ilością, trzeba przyznać, niezwykle merytorycznej wiedzy. Nie znajdą tam też wielu metod i technik pracy z uczniami. Te, jeśli się pojawiają, służą raczej jako ilustracja prezentowanych tez. Nie jest to w żadnym razie zarzut, ponieważ książka Kordzińskiego nie jest pomyślana jako „narzędziownik” nauczyciela. Czytelnikom, którzy poczują się w czasie lektury znużeni, polecam czytanie Nowoczesnego nauczania „na raty”, ale w całości. Naprawdę warto.
Jarosław Kordziński, Nowoczesne nauczanie. Warszawa 2022.