,

O!cena w szkole | Gabriela Olszowska

Piotr Bachoński

Piotr Bachoński

Doświadczony trener, wieloletni nauczyciel i wicedyrektor szkoły. Obecnie zastępca dyrektora Percepti Edukacja.

Inne wpisy Piotra

Nie ukrywam, że książkę Gabrieli Olszowskiej czytałem z bardzo osobistej perspektywy. W czasie warsztatów o ocenianiu szkolnym nie raz zastanawiałem się, czy moje twierdzenia nie są zbyt radykalne. Oczywiście formułowałem je w oparciu o autorytety (Bolesław Niemierko) oraz przepisy prawa, tak jak je rozumiałem. Dlatego byłem niezmiernie ciekawy, czy znajdą one swoje potwierdzenie w książce Gabrieli Olszowskiej, niewątpliwie kolejnego autorytetu w dziedzinie pomiaru dydaktycznego. Podczas lektury okazało się, że w swoich opiniach bywam wręcz ostrożny w porównaniu z niektórymi stwierdzeniami autorki. I nie chodzi o to, że Gabriela Olszowska stara się być radykalna, by przyciągnąć uwagę. Po prostu konsekwentnie odczytuje obowiązujące przepisy i wyciąga z nich konsekwentnie wnioski. Tylko tyle i aż tyle.

Jestem przekonany, że wiele z tych wniosków może wprawiać nauczycieli w zakłopotanie. Prawda jest bowiem taka, że przyzwyczajenia, „uświęcone” tradycje związane z ocenianiem, są niezwykle często niezgodne z regulującymi je, obecnie obowiązującymi, przepisami. Tym bardziej takie książki jak ta Gabrieli Olszowskiej są potrzebne. Lepiej, aby nauczyciel przeżył wstrząs w czasie lektury, niż w czasie kontroli kuratorium po skardze rodzica kwestionującego ocenę swego dziecka.

Spojrzenie autorki jest tym cenniejsze, że to perspektywa wieloletniego nauczyciela oraz dyrektora szkoły. Osoby, która z opisywanymi w książce problemami mierzy się na co dzień. Stąd w publikacji wiele konkretnych narzędzi, tabel i innych materiałów, które można wykorzystać w swoich zmaganiach z procesem oceniania. Podsumowując, książka Gabrieli Olszowskiej to pozycja obowiązkowa. Nie tylko dlatego, że zapisy w statutach placówek dotyczące oceniania powinny być zgodne z aktami prawa wyższego rzędu (chociaż to oczywiście bardzo ważne). Przede wszystkim dlatego, aby ocenianie służyło rozwojowi uczniów.

Jeszcze jedna sprawa, książka Gabrieli Olszowskiej dostępna jest jedynie w sprzedaży wysyłkowej. Kontakt: f.czerwonakreska@gmail.com lub przez FB autorki.

Gabriela Olszowska, O!cena w szkole. Od przepisów do sztuki oceniania. Nieodrobione lekcje. Kraków 2023

Szkolenia z oceniania

Nasza placówka prowadzi doskonałe szkolenia z zakresu oceniania. Są one przygotowywane pod potrzeby konkretnej szkoły. Uwzględniają przepisy prawne, jak również praktyczne rozwiązania ułatwiające pracę nauczyciela, ale przede wszystkim wspierające uczenie się uczniów.

7 odpowiedzi na “O!cena w szkole | Gabriela Olszowska”

Dzień dobry,
zgodnie z informacją na stronie PERCEPTi EDUKACJA, proszę o wiadomość, w jaki sposób mogę zamówić książkę Pani Gabrieli Olszowskiej „O!cena w szkole. Od przepisów do sztuki oceniania. Nieodrobione lekcje” (Kraków 2023). Czy powinnam dokonać wpłaty na konkretne konto, czy zamówić ją za pobraniem? Gdzie należy podać adres wysyłki?
Z poważaniem
Beata Kukiełka

Pani Beato, nasza placówka nie prowadzi sprzedaży książek. Na naszym blogu zamieszczamy recenzje i polecenia książek, które w naszym odczuciu są warte przeczytania przez nauczycieli. Książkę, o którą Pani pyta trzeba szukać w księgarniach. Nie wiemy, czy jest jest jeszcze gdzieś dostępna.

Prosimy o kontakt z Fundacją Czerwona Kreska, która jest wydawcą książki: f.czerwonakreska@gmail.com

Nakład jest dodrukowany, poinstruujemy, jak zamówić książkę.

Dziękujemy w imieniu swoim i autorki za recenzję.

Zesp. Fundacja Czerwona Kreska

Pani Joanno, jakiś czas temu w komentarzu powyżej wydawca książki Fundacja Czerwona Kreska zapraszał do kontaktu w sprawie zakupu. Nie wiem, czy sprawa jest jeszcze aktualna. Proszę się kontaktować poprzez email: f.czerwonakreska@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *