, ,

„Ania, nie Anna” serial Netflixa

Ani Shirley chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ale warto raz jeszcze przeżyć wraz z nią wiele ciekawych przygód. Dzięki serialowi Ania, nie Anna mamy okazję na nowo odkryć losy młodej, osieroconej dziewczyny, którą adoptowało rodzeństwo Cuthbertów.

Kanadyjski serial produkowany przez Netflix stanowi uwspółcześnioną, ale dość wierną ekranizację powieści Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza. Czym zatem różni się książka, która powstała na początku tysiąc dziewięćsetnego roku od produkcji filmowej z 2017 roku? 

Producenci filmu przyłożyli bardzo dużą wagę do oddania szczególnych cech charakterów Ani, Mateusza, Maryli, Gilberta czy Diany. Język bohaterów jest bardziej współczesny i dzięki temu ta historia staje się bliższa odbiorcy. Tematy poruszone w filmie zyskują aktualny kontekst, każdy może odnieść je do własnych doświadczeń. Na szczególną uwagę zasługuje wątek szkolny, wygląd klasy, sposób nauczania, relacje między uczniami i nauczycielem w zderzeniu ze zmianami, które dokonują się po zmianie prowadzącego zajęcia. Dość mocno akcentowany jest również temat tolerancji i poszukiwania własnej tożsamości, także tej płciowej, zarówno przez dorosłych jak i tych młodszych bohaterów. Warta refleksji jest także kwestia adopcji i przeżyć związanych z tym wydarzeniem, zarówno dla dziecka jak i rodziców. Dziś zmieniły się procedury, ale nie uczucia: strach przed ponownym porzuceniem po jednej stronie i przed porażką rodzicielską po drugiej pozostały.

Dodatkowym atutem serialu są piękne zdjęcia, plenery i kostiumy.

Czym charakteryzuje się Ania? Jest szalona i temperamentna, ciekawa świata. A jej bogata wyobraźnia nie zna granic. Pomimo, że ma wybuchowy charakter, jest bardzo wrażliwa i uczuciowa. Zależy jej na zawieranych przyjaźniach, zawsze chce dotrzymywać danego słowa. To przede wszystkim barwna osobowość, która pociąga za sobą innych i daje się lubić.

A poza tym Ania, nie Anna, to pełna wzruszeń i zabawnych przygód historia dziecka, którego temperament, wyobraźnia i talent do wikłania się w kłopoty pomagają mimo wszystko odnaleźć dom i poznać prawdziwych przyjaciół. To opowieść o Maryli i Mateuszu, którzy z różnych powodów nie poukładali sobie życia w zgodzie z tym, co dyktowało serce i którzy dopiero razem z Anią zaczynają budować swoje życie na nowo. To historia o dzieciństwie, przyjaźni, rodzicielstwie, przekraczaniu granic, poznawaniu siebie, potrzebie akceptacji, wyborach i kompromisach, szacunku do odmienności. Tym samym może stanowić punkt wyjścia do dyskusji albo pokazywać inny punkt widzenia.

Więcej o serialu: http://www.netflix.com/AnneWithAnE 

Opr. Marta Cielińska-Idziak

Podoba Ci się ten wpis?

Podziel się nim poprzez portal społecznościowy lub wyślij link znajomemu

Jeśli szukasz więcej inspiracji przejdź do naszego bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *