Mentimeter – głosowanie, zbieranie opinii

Mentimeter oferuje kilka rodzajów prezentacji pozwalających na szybkie badanie opinii (np. uczniów, uczestników spotkania, szkolenia itp.) Jednym z najbardziej efektownych jest tworzenie chmury słów. Po przygotowaniu i uruchomieniu prezentacji przez prowadzącego uczestnicy mogą wpisywać swoje słowa korzystając ze smartfonów, tabletów lub komputerów z dostępem do internetu. Wpisywane słowa tworzą chmurę: im częściej wpisywane słowo, tym większy jest jego rozmiar w chmurze.

Jak zebrać opnie, by wyświetliły się w formie chmury słów?

Instrukcja w 9 krokach z grafiką:

  1. Zaloguj się do Mentimeter – https://www.mentimeter.com
  2. Utwórz nową prezentację – „New presentation” – i nadaj jej nazwę
  3. W zakładce „Type” wybierz opcję „Word Cloud”
  4. Po otwarciu zakładki „Content”:
    • 4.1. Wpisz swoje pytanie/polecenie do uczestników – „Your question” – możesz też wstawić obraz
    • 4.2. Jeśli chcesz możesz dodać dłuższy opis klikając na „Add a longer description”- niewidoczny na wyświetlanym slajdzie (p. 7), ale widoczny na urządzeniach uczestników (p. 8)
    • 4.3. Zdecyduj ile słów mają podać uczestnicy – „Entries per voter”
    • 4.4. Zdecyduj, czy z jednego urządzenia można dokonywać wpisów więcej niż jeden raz (przydatne, jeśli niektórzy uczestnicy nie mogą skorzystać z własnych urządzeń i korzystają z uprzejmości innych) – „Allow audience to submit more than once”
  5. Twoja prezentacja zapisuje się automatycznie
  6. Uruchomienie prezentacji odbywa się poprzez wybranie przycisku „Present”
  7. Na Twoim ekranie (np. wyświetlanym z projektora) pojawi się slajd Twojej prezentacji, a nad nim wskazówki dla uczestników (strona internetowa i kod przypisany do Twojej prezentacji)
  8. Po wejściu na podaną stronę i wpisaniu kodu uczestnicy zobaczą na swoich urządzeniach Twoje pytanie (obraz i opis) oraz pola do wpisania słów (liczba pól zależy od tego, co określiłeś w p. 4.3)
  9. Uczestnicy wysyłają swoje słowa przez naciśnięcie przycisku „Submit”
Poniżej znajdziesz link do pobrania pliku PDF z powyższą instrukcją.
 
Wybierając „chmurę słów” jako formę prezentacji zebranych odpowiedzi, sformułuj pytanie do respondentów tak, aby można było na nie odpowiedzieć jednym słowem.  W przeciwnym razie efekt powiększania się słów, które padły wielokrotnie, będzie trudny do uzyskania.
 
W bezpłatnej wersji Mentimeter oferuje ograniczoną liczbę pytań, które możesz zadać respondentom. Jednak nawet taka wersja jest bardzo użyteczna do prowadzenia prostych badań. Spróbuj!
Przykładowe wyniki (w głosowaniu wzięło udział 16 osób)

Oprócz chmury słów Mentimeter oferuje inne formy zbierania i prezentacji głosów i opinii, których wyniki pokazują się natychmiast na ekranie. Zasada ich tworzenia jest podobna do opisanej wcześniej „chmury słów”. Są to np.:

  • wielokrotny wybór
  • wybór obrazka
  • suwaki ze skalami (polecam!)
  • rankingowanie odpowiedzi
  • przydzielanie 100 punktów
  • odpowiedzi otwarte
  • proste quizy

Mentimeter jest ciągle rozwijany. Pojawiają się nowe opcje i zmieniany jest wygląd strony, stąd grafiki w mojej instrukcji mogą nieznacznie różnić się od tego, co zobaczysz na stronie. Jest to jednak na tyle intuicyjne narzędzie, że z jego obsługą poradzi sobie bez problemu nawet niezbyt zaawansowany użytkownik.

Materiały do pobrania, linki

Instrukcja

Jak zebrać wyniki w "chmurę słów"

Instrukcja

plik w formacie PDF
Pobierz

Mentimeter

Narzędzie do interaktywnych prezentacji

Mentimeter

strona główna
Przejdź

Podoba Ci się ten wpis?

Podziel się nim poprzez portal społecznościowy lub wyślij link znajomemu

Jeśli szukasz więcej inspiracji przejdź do naszego bloga.

24 odpowiedzi na “Mentimeter – głosowanie, zbieranie opinii”

Są przynajmniej dwa sposoby:
1. W gotowej prezentacji klikamy przycisk PRESENT (proszę zobaczyć od 6 kroku instrukcji)
2. Obecnie dodano w Mentimeterze możliwość skopiowania linku: obok przycisku PRESENT pojawił się przycisk SHARE. Po jego wybraniu pojawi się okno, w którym możemy skopiować link do głosowania (Voting link). Ten link możemy przesłać uczestnikom. Dzięki temu mogą brać udział w głosowaniu bez konieczności wpisywania kodu.

Niestety nie mam wiedzy na ten temat. Czasami zdarza się, że jakaś polska firma oferuje licencje na zagraniczne programy (np. aplikację ZOOM). Nie wiem jednak czy jest tak w przypadku Mentimetera. Na początek proponuję wykorzystanie opcji bezpłatnych, żeby sprawdzić czy nie będą one wystarczające.

Cześć. Jak można przejść do prezentacji drugiego pytania? Pokazuje się komentarz, żeby zaczekać aż prezenter zmieni slajd. Gdzie mogę to zrobić?

Prezenter widzi nieco inaczej prezentację niż uczestnik. W dolnym lewym rogu ma pasek do zarządzania prezentacją (jeśli paska nie widać, trzeba najechać w to miejsce myszką). Tam m.in. znajdują się strzałki do zmiany slajdu. Zmiana slajdu przez prezentera powoduje automatyczną zmianę na urządzeniach uczestników. To pozwala na przechodzenie przez uczestników do kolejnych slajdów w tym samym czasie.
Jeśli chcemy, żeby slajdy zmieniały się uczestnikom automatycznie po udzieleniu odpowiedzi możemy to zmienić w ustawieniach prezentacji jeszcze przed jej uruchomieniem. W tym celu należy wejść do ustawień (prawy górny róg: settings). Tam znajdziemy ustawienia nawigacji: Presentation pace, w których mamy do wyboru: presenter pace (tempo prowadzącego – to on zmienia slajdy) lub audience pace (tempo uczestnika – po udzieleniu odpowiedzi wyświetla mu się kolejny slajd od razu).
Mam nadzieję, że wskazówki są pomocne 🙂

Cześć, czy ktoś posiada informację czy w głosowaniu może wziąć udział 700 osób? Czy są jakieś ograniczenia liczbowe co do użytkowników? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. 🙂

Ciekawe pytanie 🙂
Sprawdziłem w opisie planów cenowych i znalazłem takie informacje w wersji bezpłatnej (płatne uwzględniają możliwości bezpłatnej):
+ Unlimited audience
+ Unlimited presentations
+ Up to 2 question slides
+ Up to 5 quiz slides
Z pierwszego zapisu wynika, że nie ma ograniczenia co do liczby głosujących. Kiedyś korzystaliśmy z chmury słów na konferencji przy ok. 250 osobach i wyszło świetnie. Pamiętajcie tylko, żeby sformułować pytanie tak, by można było odpowiadać jednym słowem. Wtedy chmura wychodzi super! 🙂
Opisy planów cenowych: https://www.mentimeter.com/plans

Pani Agato, czy konferencja się już odbyła? Jestem ciekaw jak Wam poszło głosowanie przy 700 osobach. Proszę dać znać 🙂

Dzień dobry. Chciałabym przeprowadzić ankietę ewaluacyjną z wykorzystaniem Menti. Na zakończenie ankiety u uczestników pojawia się opcja pobrania na własne maile wyników. Czy można to jako zablokować?

To bardzo ciekawe pytanie. Skłoniło mnie do poszukiwań odpowiedzi, która znalazłem w systemie pomocy Mentimetera.
Otóż jest opcja wyłączenia tej funkcji, ale niestety tylko w płatnej wersji aplikacji:
„This feature is fixed to be turned on in the free version of Mentimeter, but if you are on one of our paid plans you can choose to have it turned off or limit the access”.
Tu cały artykuł z systemu pomocy:
https://help.mentimeter.com/en/articles/410888-let-your-audience-download-your-presentation-results.

Bardzo proszę!
Osobiście do prowadzenia ewaluacji polecam formularze Google lub formularze Microsoft. Wyniki można pobrać w formie gotowego raportu lub arkusza kalkulacyjnego (np. Excel). Oczywiście nie oferują tam tak efektownych grafik jak chmura słów…

[…] https://www.adobe.com/express/  – Adobe Spark – zdjęcia, obróbkahttps://www.toonytool.com/ – tworzenie kreskówekhttps://www.wordclouds.com/ – rozwijanie kreatywnościhttps://kahoot.it/ – gry i quizy, testy, kreatywna naukahttps://pl.padlet.com/ – kreatywna, wirtualna tablicahttps://apps.apple.com/pl/app/wakelet/id1041331738?l=pl – narzędzie pomagające zebrać zasoby cyfrowehttps://www.liveworksheets.com/ – ćwiczenia dla dzieci do drukuhttps://perceptiedukacja.pl/mentimeter-glosowanie-zbieranie-opinii/ […]

Czy jest opcja sprawdzenia czy ktoś używa tego na 2 urządzeniach na raz? Np po IP? Czy jest możliwość sprawdzenia i identyfikacji osób biorących udział w głosowaniu?

Nie umiem odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Zasadniczo głosowania są w tym programie anonimowe. Nie widziałem nigdy jakiejś opcji z wykazem poszczególnych osób czy głosowań, a jedynie zbiorczą liczbę głosujących uczestników. Takie weryfikowalne głosowanie wymagałoby pewnie jakiejś formy rejestracji lub podania danych, np. adresu email. Taka opcja jest dostępna np. w formularzach Google.
Twórcy Mentimetera deklarują, że ważna jest dla nich anonimowość głosowań. Można zbierać informacje o głosujących np. w otwartych pytaniach. Ale jak rozumiem Pani obawa dotyczy jakiegoś rodzaju oszustwa przy głosowaniu, więc ten sposób niewiele da.
Tutaj znajduje się artykuł (ang.) na temat identyfikowania uczestników głosowań w Metimeterze: https://help.mentimeter.com/en/articles/410525-how-to-identify-participants

Dzień dobry. Jak w teście „wyboru prawidłowej odpowiedzi” spowodować aby wynik był podawany jedynie sumarycznie a nie kto jak odpowiedział (chcę pozbyć się konkurencji indywidualnej) a sprawdzić grupę w całości. Pozdrawiam serdecznie

Ciekawe pytanie, dziękuję za nie.
Nie widzę specjalnej opcji anonimizacji wyników.
Możne nie pokazywać tablicy wyników indywidualnych (leaderboard) lub całkowicie ją wyłączyć w ustawieniach. Można też wyłączyć dodatkowe punkty za szybkość odpowiedzi (More points for fast correct answers).
Wtedy na głównym slajdzie będą widoczne tylko słupki z wynikami zbiorczymi.
Jedynie takie rozwiązanie przychodzi mi do głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *